outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

fotowoltaika
Dom

Co warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki?

Czym są magazyny energii do fotowoltaiki? Co skrywa się pod ich pojęciem? Jakie zadania spoczywają na magazynach energii? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są magazyny energii do fotowoltaiki?

Choć magazyny energii fotowoltaicznej mogą wydawać nam się bardzo skomplikowanym rozwiązaniem, to wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji, by dojść do wniosku, że mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem akumulatorów. Montuje się je po to, by z energii wytworzonej w ciągu dnia można było korzystać też wieczorem, czy nocą. 

Nie powinno nas to dziwić, ponieważ energia produkowana przez panele fotowoltaiczne jest wykorzystywana na bieżąco. Jednak gdy jest jej więcej, niż aktualnie zużywamy, to nadmiar musi gdzieś trafiać i takim miejscem jej przechowywania jest właśnie fotowoltaika magazyn energii. Jeśli okaże się, że i magazyn jest w pełni naładowany i nie mamy zapotrzebowania na energię elektryczną, to prąd płynie do sieci. 

W nocy, kiedy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, to prąd pobierany jest właśnie z magazynu energii, czyli akumulatora fotowoltaicznego. Dopiero gdy akumulator całkowicie się rozładuje, to system zacznie pobierać energię z sieci.

Jaki magazyn energii warto mieć u siebie?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza instalacja nie będzie zbyt często pobierać prąd z sieci, to lepiej rozważniej podejść do kwestii wyboru magazyny energii do fotowoltaiki. Co to oznacza? Jaki  akumulator fotowoltaiczny powinniśmy mieć u siebie? Systemy przechowywania energii współpracujące z instalacją fotowoltaiczną zwykle wyposażone są w akumulatory kwasowo-ołowiowe, ołowiowo-żelowe lub litowo-jonowe. 

W ostatnich latach można zauważyć, że coraz częściej wykorzystuje się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Jest to podyktowane nie tylko bezpieczeństwem użytkowania, ale również żywotnością, czy małymi rozmiarami. Aby jednak dane rozwiązanie dobrze sprawdziło się w naszym systemie, musimy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim mowa tutaj o pojemności akumulatora fotowoltaicznego. 

Ogólnie im będzie ona lepsza, tym więcej energii elektrycznej uda nam się przechować. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać w nocy z prądu sieciowego i ponosić z tego tytułu wyższe koszty. Dodatkowo powinniśmy też sprawdzić, czy mamy do czynienia z rozwiązanie, które jest przystosowane do pracy ciągłej i na ile cykli ładowania jest zaprojektowany. Nie możemy też zapominać o ustaleniu, w jakim zakresie temperatur dane rozwiązanie może pracować.

Gdzie rozejrzeć się za akumulatorem fotowoltaicznym?

Jeśli po raz pierwszy mamy w planach zakup akumulatora fotowoltaicznego i nie wiemy, gdzie go szukać, to możemy skierować się do sieci. Aby w ten sposób poszukać interesujących nas rozwiązań, nie musimy podejmować zbyt wielu kroków. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to telefonu ze stałym dostępem do sieci oraz trochę wolnego czasu. 

W szukaniu pomoże nam już sama wyszukiwarka internetowa, a wpisanie w polu wyszukiwania frazy „akumulator fotowoltaiczny” lub „ magazyn energii do fotowoltaiki” sprawi, że w ciągu kilku chwil dowiemy się, kto może dostarczyć nam potrzebne rozwiązania. 

Oczywiście na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ w sieci wiele firm prowadzi też własne firmy. Jeśli się na nich skupimy, to możemy nie tylko ułatwić sobie szukanie akumulatorów fotowoltaicznych, ale również sam wybór, ponieważ na tych witrynach zwykle przedstawiona jest też pełna oferta.