outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

lampa podłogowa
Wnętrza

Jak wybrać dobrą lampę podłogową? 4 najważniejsze cechy

Lampy podłogowe są równie popularne, co lampy wiszące lub biurkowe. Dobrze dobrana lampa stojąca może wprowadzić ciekawy dekoracyjny element do wnętrza i sprawić, że pomieszczenie rozświetli się zupełnie nowym blaskiem. Poznaj 5 cech, po których rozpoznasz dobrą lampę podłogową do salonu, gabinetu, czy sypialni.

Ustawienie lampy podłogowej

Lampy podłogowe często ustawia się w bezpośrednich sąsiedztwie dużych mebli albo w rogu pomieszczenia, co pozwala nieco optycznie powiększyć pomieszczenie. Odpowiednio wyeksponowana lampa może stanowić ciekawą dekorację, a w niektórych przypadkach może być nawet małym dziełem sztuki! Ciekawe lampy podłogowe można znaleźć na przykład w ofercie MAXLIGHT. Producent stawia na połączenie wysokiej jakości materiałów oraz niepowtarzalny design od najlepszych projektantów.

Lampę podłogową można umieścić w wielu miejscach i w zależności od tego światło może pełnić różne funkcje. Pod względem praktycznym lampa stojąca może być niezależnym źródłem światła do takich wnętrz jak pokój dzienny, sypialnia, jadalnia, kuchnia czy gabinet. Jednak nigdy nie powinno być to jedyne oświetlenie w pomieszczeniu. Lampy podłogowe świetnie sprawdzają się natomiast jako dodatkowe światło, które pomaga stworzyć klimat, albo doświetlić ciemne przestrzenie. Taką lampę można też postawić w sąsiedztwie kanapy lub ulubionego fotela i w ten sposób stworzyć własną strefę relaksu.

Klosz

Klosz lampy ma duży potencjał dekoracyjny. W tradycyjnych lampach podłogowych najczęściej ma formę tekstylnego abażura. Jednak miłośnicy niestandardowych rozwiązań również znajdą coś dla siebie. W MAXLIGHT można na przykład znaleźć lampy pasujące do konkretnego stylu. W ofercie są modele pasujące do stylu glamour, nowoczesnego, klasycznego, industrialnego czy innych. Klosz może mieć prostą, minimalistyczną formę, co daje duże możliwości aranżacji. Prosty czy wręcz nawet surowy klosz będzie pasował do nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrz. Z kolei w designerskim salonie czy sypialni lampa podłogowa z surowym kloszem wprowadzi ciekawy, kontrastujący element.

Podstawa lampy stojącej

Najpopularniejsze lampy podłogowe stojące na nóżkach albo okrągłej podstawie z metalu. Gwarantuje to stabilność przy równoczesnym zapewnieniu pewnej elastyczności. Lampy podłogowe mogą mieć różnej wielkości podstawę. Im wyższa i cięższa lampa, tym solidniejsza i bardziej masywna powinna być podstawa, aby zapewnić stabilność. Lampa, której podstawa rusza się niespokojnie przy każdej, nawet najmniejszej próbie ustawienia wysokości klosza, to nie jest dobra lampa. Może się łatwo przewrócić nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie, na przykład w trakcie czytania książki na ulubionym fotelu czy oglądania filmu.

Dobra żarówka

Odpowiednio dobrana żarówka jest prawie tak samo ważna, jak sama lampa. Jeśli chcesz przyoszczędzić na żarówkach, to może okazać się, że nie wykorzystasz w pełni potencjału lampy. Dlatego żarówki, podobnie jak lampy, warto kupować tylko od sprawdzonych producentów. Ważna jest odpowiednia moc, nie może być zbyt niska, bo lampa będzie dawać zbyt mało światła. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta lampy, bo żarówka o zbyt dużej mocy może doprowadzić do usterki, a nawet zniszczenia lampy. Oprócz mocy ważna jest też barwa światła. Do pracy dobre jest jasne światło, które najbardziej przypomina naturalne światło słoneczne. Z kolei światło o ciepłej, żółtej barwie pozwala stworzyć odpowiednio nastrojowy klimat we wnętrzu.