outbud.pl

Outbud.pl – budownictwo, dom, wnętrze

Kanapa do salonu
Meble

Kanapa do salonu – o czym pamiętać przed zakupem?

Urządzając salon, musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu i rozmieszczeniu najważniejszych mebli. Nie może się obyć bez kanapy, która powinna nie tylko dobrze wyglądać, komponować się ze stylem pomieszczenia, ale być też wygodna. To oznacza, że przed zakupem musimy zwrócić uwagę na szereg czynników. Poznajmy je!

Miejsca kanapy w salonie – jaki kształt? Gdzie ją ustawić?

Wystarczy odwiedzić sklep meblowy – czy to stacjonarny, czy internetowy, by przekonać się, z jak trudnym zadaniem przyjdzie nam się zmierzyć. Mnogość wyboru może przytłoczyć, szczególnie że kanapy dostępne są w wielu kształtach – nie tylko klasyczne, ale również narożnikowe i modułowe. Możemy poczuć się zagubieni, ale spokojnie – wystarczy sprawdzić układ pomieszczenia, który urządzamy. To rozjaśni nam najważniejsze kwestie. 

Ważne też, by wiedzieć, że miejsce sofy wcale nie musi być pod ścianą, jak to wygląda w zdecydowanie większości przypadków, bo i świetnie prezentują się te meble na środku salonu, zwłaszcza jak kanapa stanowi element wydzielającym strefy (tak się najczęściej dzieje, gdy salon jest połączony z jadalnią lub kuchnią). Warto wybrać klasyczną sofę, jeśli lubimy często coś zmieniać w aranżacji, bo ten rodzaj mebla dość łatwo się przestawić. 

Jaką rolę ma spełniać kanapa?

Kolejnym czynnikiem jest rozmiar kanapy. Oczywiście, wiele tu zależy od wielkości salonu. Inne ważne kwestie dotyczą tego, jaką rolę ma spełniać kanapa – czy ma być jedynym meblem wypoczynkowym, czy zamierzamy też zainwestować w inne meble tego typu, jak na przykład fotele? Oceńmy, czy wszyscy z domowników będą czuć się komfortowo i znajdą swoje miejsce do wypoczynku. Pomyślmy też w ten sposób o gościach – czy jak nas odwiedzą, będą mogli poczuć się komfortowo.

Przykrycie do kanapy – jakie?

Żeby kanapa na długo pozostała w dobrym stanie, trzeba wybrać materiał do pokrycia. Najlepiej sprawdza się materiał o większej gramaturze. Nie tylko zapewnia lepszą trwałość, ale jest też łatwiejszy w czyszczeniu, na przykład z sierści zwierząt. Świetnie sprawdza się też ładnie wyglądająca i równie bezproblemowa w czyszczeniu – skóra naturalna lub ekologiczna. Kwestie praktyczne są niezwykle istotne, ale oczywiście nie możemy zapominać o estetyce. Wybierając kolor narzuty, weźmy pod uwagę styl wnętrza. W większości przypadków sprawdzają się barwy neutralne, czyli kolory szarości, ziemi, beże. Można też odważniej, decydując się na dość wyraźny, jaskrawy akcent kolorystyczny, np. czerwień, żółć. 

Wytrzymałość kanapy – jak to ocenić?

I ostatnia rzecz, na którą mało osób zwraca uwagę – odpowiednio wytrzymała konstrukcja. Sofa to mebel kupowany na lata, musi więc charakteryzować się odpowiednią trwałością. Jej szkieletem jest dobrze wykonana, odporna na nacisk, rama. Musi wytrzymać nie tylko duży nacisk (na przykład, gdy siedzi na niej wiele osób), ale też inne aktywności, jak zabawy dzieci. Biorąc to pod uwagę, najlepsza wydaje się rama stalowa. Dobra jest też konstrukcja wykonana z drewna dębowego lub bukowego. Najgorsza jest płyta wiórowa, licha, podatna na uszkodzenia. Ją zdecydowanie odradzamy. 

Wymieniliśmy najważniejsze czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu kanapy. Mamy nadzieję, że pomogą w wyborze idealnie dopasowanego, wytrzymałego i ładnego, mebla. Ogromny wybór dostępny jest na Allegro