outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

Nieruchomości w Hiszpanii
Nieruchomości

Nieruchomości w Hiszpanii na wakacje i jako inwestycja

Wakacje w Hiszpanii to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz oscylujących wokół wolnego czasu spędzanego w gronie rodziny. Trudno się temu dziwić, ta część Europy posiada mnóstwo walorów turystycznych, od ciepłego morza, poprzez stabilną pogodę, smaczne jedzenie i długie ciepłe wieczory, czyli wszystko to o czym marzymy w trakcie jesiennych i zimowych ciemności.

Nieruchomości w Hiszpanii na wakacje i nie tylko

Zakup nieruchomości w Hiszpanii to trend inwestycyjny widoczny od wielu lat, właściwie od momentu ekspansji tanich linii lotniczych, które obrały sobie ten kierunek. Krótki stosunkowo lot i jego dostępność z wielu miast Polski przybliżyła nam Hiszpanię nie tylko na wakacje, ale otworzyła ten kierunek na cały rok. Apartament w Hiszpanii parę kilometrów od morza, z tarasem, kosztuje ok. 1 mln złotych, jego cenę kształtuje standard mieszkania oraz bliskość plaży. Dlatego też kupujący ma spore okno kompromisu dla swojej inwestycji. Nie wszyscy przecież wybierają Hiszpanię wyłącznie po to, by tam spędzać wakacje, hybrydowy model pracy zdecydowanie zachęca do dłuższego pobytu i zdalnego zajęcia w ciepłym i sprzyjającym klimacie. 

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii zwykle zaczyna się od przeglądania ofert rynku pierwotnego oraz wtórnego. Lokale tego ostatniego zwykle są tańsze, chociaż ich stan techniczny może być mniej przewidywalny. Nieruchomości rynku pierwotnego posiadają jedną ważną zaletę, stan deweloperski jest znacznie bardziej zaawansowany niż dzieje się to w Polsce. Lokal na osiedlu deweloperskim jest wykończony i zaopatrzony nawet w sprzęt agd, dlatego warto skorzystać z tych możliwości. 

W ogłoszeniach prezentujących nieruchomości w Hiszpanii ceny podaje się w wartościach netto, do których z góry należy doliczyć 10% podatku VAT. Wartość ta jest adekwatna również dla mieszkań z drugiego obiegu i obejmuje opłaty notarialne oraz obowiązujące podatki. Gdy zapada decyzja zakupu dla danej nieruchomości kupujący wpłaca opłatę rezerwacyjną, która w przypadku mieszkania może wynosić do 6 tys. euro. 

Aby sfinalizować zakup nieruchomości w Hiszpanii należy założyć konto w hiszpańskim banku. I to bank wystawia czek, który kupujący przekazuje notariuszowi w momencie podpisywania aktu notarialnego dla lokalu. Notariusz dalej przekazuje go już bezpośrednio sprzedającemu. Podobnie jak w Polsce zakup mieszkania może być finansowany kredytem, jednak wówczas należy liczyć się z koniecznością wpłaty wkładu własnego na poziomie co najmniej 30%. 

Więcej na: https://www.domiporta.pl/informacje/a/nieruchomosci-hiszpania-5337