outbud.pl

Outbud.pl – budownictwo, dom, wnętrze

jak pielęgnować begonie
Dom

Jak pielęgnować begonie – praktyczny poradnik

Begonia to niezwykle popularny rodzaj rośliny, który może obejmować nawet ponad tysiąc różnych gatunków. Sprawia to, że spotkać się z nią można dosłownie na całym świecie. Wiele jej gatunków cenionych jest za walory estetyczne i ozdobne, a to sprawia, że hodowane są one w domach i w ogrodach. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie takich roślin, trzeba się koniecznie dowiedzieć, kiedy należy je sadzić, jak pielęgnować begonie czy też nawet to, jak je przezimować. Wiedza ta pozwoli uzyskać naprawdę piękne i cieszące oko okazy.

Kiedy sadzić begonie na balkon?

Gdzie najczęściej sadzone są begonie? Nie da się ukryć, że jest to idealna roślina na balkon. Nic więc dziwnego, że to właśnie o to miejsce najczęściej zadawanie jest pytanie pod kątem terminu sadzenia. Jaki miesiąc jest najlepszy, aby posadzić begonie na balkonie?
Wiedzieć w tym zakresie trzeba, że jest to roślina, która nie przepada za niskimi temperaturami. Oznacza to, że zbyt wczesne posadzenie jej na balkonie skutkować będzie obumarciem lub w najlepszym wypadku bardzo późnym wzrostem. Żeby takiego scenariusza uniknąć, zaleca się, aby posadzić je dopiero na początku czerwca. Choć w maju temperatury mogą być już stosunkowo wysokie, to jednak noce cały czas będą chłodne, co stanowić będzie duże zagrożenie. Warto więc poczekać zasadzeniem aż do czerwca, ponieważ wtedy również noce bywają już bardzo ciepłe.

jak pielęgnować begonie

Zobacz także: https://outbud.pl/popularne-kwiaty-ogrodowe-kwitnace-caly-rok/

Jak pielęgnować begonie?

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w zakresie hodowania begonii, to jak powinno się je pielęgnować. Jak często należy je podlewać, a także jakie powinno być nasłonecznienie w miejscu, w którym będą umieszczone begonie?
Kluczem dobrej pielęgnacji tej rośliny jest odpowiednie jej nasłonecznienie. Begonie lubią słońce, lecz nie powinny stać w miejscu silnie nasłonecznionym. Polecane jest światło rozproszone, ponieważ silne słońce może doprowadzać do poparzenia ich liści. Z drugiej jednak strony, jeśli umieści się roślinę w głębokim cieniu, liście nie będą tak okazałe i będą charakteryzowały się zdecydowanie mniej intensywnym kolorem. Światło rozproszone jest więc w tym wypadku idealnym kompromisem.
Drugą bardzo ważną sprawą, o której trzeba wiedzieć w zakresie pielęgnacji begonii, jest ich podlewanie. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie powinno się ich zraszać. Prowadzić to bowiem może do powstawania na powierzchni liści pieśni, która rzecz jasna skutkować będzie obumarciem rośliny.
Kiedy natomiast powinno się ją podlewać? Idealnym momentem jest sytuacja, gdy ziemia będzie lekko przeschnięcia, lecz nie całkowicie wysuszona. Podlewanie powinno być dość obfite, ponieważ begonie piją sporo wody. Najlepiej podlewać je od spodu, a nie bezpośrednio od góry w ziemię.

Jak przezimować begonie?

Ostatnią sprawą, o której warto się dowiedzieć, to kwestia zimowania tych roślin. Podstawą jest oczywiście ich wyjęcie z ziemi i odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej umieścić je w skrzyniach w suchym miejscu, w temperaturze nie mniejszej niż 5-10°C. Można więc poukładać je w garażu lub na strychu.