outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

jak unowocześnić boazerię
Dom

Jak unowocześnić boazerię?

Przychodzi taki dzień, kiedy stara boazeria musi przejść metamorfozę, aby dostosować się wyglądem do nowych czasów. To, co kiedyś było modne, dzisiaj wygląda nieco renesansowo. Czy warto więc pomalować boazerię, aby nadać jej nowy design? Dowiedz się, jak unowocześnić boazerię już dziś!

Jak unowocześnić boazerię?

Drewniana boazeria jest niczym innym, jak okładziną ścienną wykonaną z desek. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku była wielkim hitem, jeśli chodzi o aranżację wnętrz mieszkań. Oczywiście boazeria była bardzo praktyczna, a pomalowane lakierem deski łatwo się zmywały. Niestety wadą ich było to, że wprowadzały do wnętrz niezbyt wesoły nastrój. Wiele mieszkań do dziś posiada na ścianach i sufitach boazerię. Co więc zrobić, aby nadać im bardziej przyjemnego wyglądu bez konieczności remontu i zrywania desek? Przecież boazeria nadal jest bardzo praktyczna i szkoda by było się jej pozbywać.

Zobacz także: https://outbud.pl/przestronny-i-funkcjonalny-dom-w-stylu-amerykanskim/

Jeśli chodzi o przedpokój, to warto pomalować boazerię na kolor biały, kremowy lub jasnoszary. Oczywiście zależne to będzie od tego, w jakich odcieniach będzie utrzymywana cała aranżacja. Co da zabieg tymi kolorami? Przede wszystkim zrobi się jaśniej i pomieszczenie będzie wydawać się większe. Można więc wybrać jeden kolor lub stworzyć wyjątkowy kontrast. Wspomniane już jasne kolory bardzo dobrze komponują się z czernią, granatem, a także grafitem.

W przypadku kuchni, również dobrze jest unowocześnić starą boazerię. Pomalowane na jasny kolor drewniane deski zdecydowanie poprawią klimat w kuchni. Ponadto zabrudzoną boazerię będzie można łatwo wyczyścić. Wiadomo, że w kuchni do zanieczyszczeń dochodzi bardzo często.

Jak odnowić boazerię?

Jak więc odnowić boazerię? Co należy zrobić i jak się do tego przygotować? Przede wszystkim należy sprawdzić całość desek. Jeśli poprzednio zastosowana powłoka farby lub lakieru łuszczy się, konieczne będzie jej usunięcie w całości. O wiele łatwiej będzie w przypadku boazerii w dobrym stanie. W tej sytuacji wystarczy szlifowanie powierzchni.

Odnawianie starej boazerii powinno się zacząć od usunięcia warstwy starego lakieru lub farby. Użyć do tego można szlifierki lub papieru ściernego. Jeśli jednak poprzednia powłoka jest w dobrym stanie, zmatowienie powierzchni papierem ściernym będzie wystarczające. Papier ścierny powinien być gruboziarnisty. Następnym krokiem będzie szlifowanie boazerii drobnoziarnistym papierem ściernym. W kolejnym etapie należy odpylić przeszlifowane deseczki i przetrzeć ich powierzchnię wilgotną ściereczką. Na końcu należy pomalować boazerie, przesuwając pędzlem odpowiednio z kierunkiem ułożenia słojów.

Czym pomalować boazerię?

Najlepszym wyborem do malowania boazerii wydaje się farba kredowa. Malując boazerię farbą kryjącą, poprawimy zdecydowanie aranżację wnętrza, Dzięki tak pomalowanej okładzinie ściennej pomieszczenie staje się eleganckie, a jego wygląd nabiera świeżości. Na taką metamorfozę pomieszczenia może pozwolić sobie praktycznie każdy. Nie jest to droga inwestycja, a poza tym można ją wykonać bez najmniejszego trudu.