outbud.pl

Outbud.pl – budownictwo, dom, wnętrze

rozbudowa domu
Budownictwo

Co trzeba wiedzieć o rozbudowie domu?

Budowa małego domu jest rozwiązaniem, które satysfakcjonuje wielu inwestorów. Z czasem jednak może okazać się, że dom jest za mały. Jak rozbudować dom, by spełniał oczekiwania rodziny?

Na czym polega rozbudowa domu?

Rozbudowa domu to prace remontowe, które mają za zadanie powiększyć powierzchnię mieszkalną. Najczęściej prowadzone są w poziomie, czyli dom jest powiększany o dodatkowe pomieszczenia w parterze. Rozbudowa domu w pionie polega na dobudowaniu piętra i podniesieniu dachu. Innym rozwiązaniem jest zaadoptowanie poddasza użytkowego na mieszkalne.

Rozbudowa domu często jest niezbędna, gdy powiększa się rodzina. Metraż, który był wystarczający przestaje spełniać swoje zadanie. Wtedy rodziny decydują się na rozbudowę. Taka sama sytuacja może dotyczyć starego domu, który jednocześnie jest unowocześniany. Wymiana dachu, wykonanie ocieplenia budynku, czy założenie nowych instalacji to idealny moment, by zastanowić się, czy dom nie potrzebuje rozbudowy.

Niezbędne formalności

Rozbudowa domu wymaga załatwienia niezbędnych formalności. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, gdyż legalizacja samowoli budowlanej może okazać się bardzo kosztowna. Czasami jest również niemożliwa, a to wiąże się z koniecznością wyburzenia budynku.

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Nie zawsze taki plan istnieje. W takiej sytuacji należy wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy. Należy opisać plan rozbudowy budynku i czekać na odpowiedź, czy ich realizacja jest możliwa.

Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu budowy. Musi go wykonać osoba posiadająca uprawnienia.

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach wystarczające jest zgłoszenie do starostwa, które musi dać odpowiedź w ciągu 30 dni. Jeżeli odpowiedź nie nadejdzie można rozpocząć rozbudowę domu.

Rozbudowę domu koniecznie trzeba rozpocząć od przeprowadzenia ekspertyzy budynku. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku starszych budynków, które mogą wymagać napraw remontowych lub wzmocnienia przed rozpoczęciem rozbudowy.

Kiedy warto rozbudować dom?

Rozbudowa domu jest często dużo korzystniejszym wyjściem niż sprzedaż, a następnie kupno większej nieruchomości.

Warto zastanowić się nad rozbudową domu, gdy budynek jest w dobrym stanie technicznym. Wcześniejsza naprawa, a następnie rozbudowa również może okazać się tańszym rozwiązaniem niż budowa domu od zera. Koniecznie jednak przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać rzetelny kosztorys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *