outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

jak ocieplić garaż blaszany
Budownictwo

Jak ocieplić garaż blaszany?

Garaż blaszany to najczęściej wybierana opcja, spośród wszystkich możliwych rodzajów garaży. Przede wszystkim charakteryzuje się łatwością oraz krótkim czasem montażu. Niestety wiele osób kieruje się nadmierną oszczędnością i wybiera nieocieplaną wersję garażu blaszanego. Czy jest to dobry wybór? Czy spadek temperatury nie powoduje komplikacji w takiej sytuacji? Dowiedz się więcej nt.: jak ocieplić garaż blaszany już dziś!

Czy warto ocieplić garaż?

Garaż blaszany najczęściej wybierany jest w przypadku chęci zaoszczędzenia pieniędzy. W tym właśnie celu kupujący wybiera opcję bez ocieplenia, aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty inwestycji. Z jednej strony chroni on samochód przed deszczem i śniegiem, z drugiej jednak strony kompletnie nie chroni przed zimnem, kiedy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Chyba nie ma człowieka na świecie, który lubiłby wsiadać do schłodzonego samochodu. Zdecydowanie jest to mało przyjemne uczucie. Często taki garaż połączony jest z małym warsztatem i w takiej sytuacji tym bardziej należałoby pomyśleć o jego ociepleniu.

Jaka więc jest konstrukcja garażu ocieplanego? Przede wszystkim wykonuje się go z blachy stalowej ocynkowanej, która pokryta jest tynkiem akrylowym. W przypadku blaszaka powlekana jest farbą, która wzbogacona jest o rdzeń styropianowy. I to właśnie od tego elementu zależy ocieplenie garażu blaszanego.

jak ocieplić garaż blaszany

Zobacz także: https://outbud.pl/jak-tanio-wykonac-podjazd/

Jak ocieplić garaż blaszany od wewnątrz?

Warto wspomnieć, iż garaż blaszany można ocieplić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ocieplając go od wewnątrz, należy wyłożyć go od środka warstwą styropianu o grubości 3 cm. Najlepiej przykleić go za pomocą pianki montażowej. Można również użyć specjalnego kleju. Oczywiście jest to najczęściej wybierany sposób ocieplania garażu od wewnątrz. Powodem są niskie koszty i gwarancja skuteczności.

Aby zmniejszyć ryzyko odpadania styropianu, warto sprawdzić dopuszczalny zakres temperatur, w których pianka lub klej będą w stanie wiązać ze sobą powierzchnie. Warto także pomyśleć o wyłożeniu ściany, od środka, płytą OSB, blachą lub pilśnią, co również spowoduje uniknięcie odpadania styropianu. Ponadto można również ocieplić blaszak od zewnątrz.

Garaż ocieplany od strony zewnętrznej

Styropianu możemy również użyć w przypadku chęci ocieplenia garażu od zewnątrz. W takiej sytuacji będzie potrzebne również nałożenie kleju oraz tynku strukturalnego. Jednakże ważna w tej sytuacji będzie grubość styropianu. Przede wszystkim nie można użyć zbyt grubego styropianu. Należy pamiętać, aby dach pozostał wysunięty poza ściany budynku. Decydując się na tę metodę ocieplania garażu, należy posłużyć się dodatkową konstrukcją. Ma ona na celu ułatwienie zamocowania materiału termoizolacyjnego, a ponadto sprawi, iż obciążenia z dachu będą przekazywane na ściany zewnętrzne w równomierny sposób. Najczęściej stosowany jest drewniany ruszt, a do jego zamocowanie ze ścianą blaszaka używa się śrub.

Tak więc, aby zamontować płyty styropianowe, należy najpierw zamontować ruszt. Oczywiście będzie to wymagało dodatkowej pracy, ale konstrukcja na zewnątrz jest zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem niż ocieplenie od wewnątrz.