outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

wnętrza w stylu skandynawskim
Budownictwo

Jak wyglądają wnętrza w stylu skandynawskim?

W obecnych czasach bardzo popularne są wnętrza w stylu skandynawskim. Są piękne i cenione przez ludzi od wielu lat. Także w Polsce coraz więcej osób stawia na wnętrza w stylu skandynawskim. Warto dowiedzieć się, dlaczego są tak popularne.

Funkcjonalne wnętrze

Okazuje się, że styl skandynawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów we wnętrzarstwie. Wiele osób zastanawia się, co odzwierciedla kwintesencję takiego stylu. Warto trochę powiedzieć o jego historii. Styl skandynawski pochodzi z północy Europy. Co ciekawe, zapoczątkował go artysta Carl Larsson. Mowa tutaj o szwedzkim malarzu oraz architekcie wnętrz. Żył on na przełomie XIX oraz XX wieku. Co istotne, jego jasne akwarele przedstawiają codzienne życie Skandynawów. To one zainspirowały go do aranżowania przestrzeni. Zastosował on biel, która ma rozjaśniać pomieszczenia mieszkalne od północnych chłodów oraz mroku. Trzeba wiedzieć o tym, że następnym krokiem w celu popularyzacji takiego stylu wnętrzarskiego była nagroda Lunning Prize. Jest ona przyznawana skandynawskim projektantom wnętrz. Obecnie wnętrza w stylu skandynawskim są popularne w praktycznie całej Europie. Niekiedy pojawiają się także w domach w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

Zobacz także: https://outbud.pl/najlepsze-projekty-domow-letniskowych/

Styl skandynawski

Trzeba wiedzieć o tym, że podstawową cechą skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz jest funkcjonalność rozwiązań. Do tego trzeba doliczyć prostotę oraz zastosowanie naturalnych materiałów. Istotne jest również optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej dzięki użyciu jasnej kolorystki pomieszczeń, a ponadto minimalistycznego wystroju. Należy dodać, że ograniczona ilość mebli oraz ich użytkowe zastosowanie jest kwintesencją pragmatyzmu ludzi pochodzących ze Skandynawii. Obecnie istnieje wiele firm, które urządzają wnętrza w stylu skandynawskim. W przystępnej cenie można cieszyć się pięknie zaaranżowanym pomieszczeniem mieszkalnym.

Czy warto postawić na wnętrze w stylu skandynawskim?

Jeśli mowa o kolorze w stylu skandynawskim, zdecydowanie dominuje biel. Ponadto stosuje się szarość bądź ecru. Można też spotkać się z zastosowaniem odcieniu błękitu, a nawet wrzosu. Bardzo istotne jest to, żeby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyska się również poprzez rezygnację z firan oraz zasłon. Jeśli mowa o wnętrzach w stylu skandynawskim, to aranżacje powinny być głównie estetyczne oraz praktyczne. Dodatkowo powinny cechować się komfortem i bezpretensjonalnością. Oprócz tego bardzo ważne są akcenty naturalne, takie jak na przykład drewniana podłoga, wiklina, szorstki kamień. Nie wolno też zapomnieć o funkcjonalnych dodatkach do wystroju. W przypadku stylu skandynawskiego stosuje się głównie bawełnę, wełnę, len, a ponadto pledy o grubym splocie. Niekiedy stawia się również na inne dodatki. Skandynawowie mają również bardzo ekologiczne podejście do kwestii wystroju mieszkania czy domu. Jest to bardzo istotny aspekt stylu, który oparty jest na naturalności oraz rozwiązaniach, które są zgodne z dbałością o naturalne środowisko. Wnętrza w stylu skandynawskim cechują się harmonią.