Pojawiająca się wilgoć na ścianie może bardzo szybko przekształcić się w pleśń, która nie tylko nieestetycznie wygląda, lecz również jest bardzo szkodliwa dla domowników. Jak zatem skutecznie walczyć z wilgocią w domu?
Dlaczego wilgoć pojawia się na ścianach?
W celu skutecznego pozbycia się wilgoci ze ścian, warto zapoznać się z przyczyną jej powstawania. Jeśli źródło nie zostanie poprawnie zdiagnozowane, to wówczas nawet po zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, grzyb może ponownie pojawić się w mieszkaniu.
Jedną z istotnych przyczyn powstawania wilgoci jest niewłaściwa wentylacja pomieszczenia.Jeśli pleśń pojawia się w takich pomieszczeniach, w których znajdują się kratki wentylacyjne, to wówczas warto sprawdzić czy nie są one zapchane.
Ważne jest również to, aby regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia. W ten sposób można bardzo skutecznie zredukować stopień wilgotności powietrza. W takich wnętrzach, w których pojawia się wilgoć na ścianie nie należy przesadzać z ogrzewaniem. Nie wskazane jest również ich zbytnie wyziębianie, bowiem może to doprowadzić do tworzenia się wykwitów.
Do istotnych przyczyn pojawiania się na wilgoci na ścianach zalicza się także przedostawanie się wody z zewnątrz budynku. Bardzo często dzieje się tak z powodu nieszczelnego dachu, niedokładnie zamontowanych okien i parapetów oraz z powodu wadliwej konstrukcji budynku.
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w domu?
Warto pamiętać o tym, że jeśli nie wyeliminujemy źródła wilgoci, to wówczas pleśń będzie nieustannie powracać. W sytuacji, gdy występuje ona w większości pomieszczeń, warto zdecydować się na gruntowne osuszanie budynku.
Po wyeliminowaniu przyczyny powstawania wilgoci można zająć się usuwaniem pleśni. Dobrym rozwiązaniem jest skucie zainfekowanej warstwy tynku i położenie go na nowo. Przed nałożeniem nowej warstwy trzeba koniecznie dokładnie oczyścić mur z grzyba. Do tego celu warto użyć szorstkiej szczotki.
Kolejnym krokiem jest dokładne spłukanie wyczyszczonej powierzchni wodą oraz jej osuszenie. Po wykonaniu tych czynności należy posmarować ścianę specjalnym preparatem, który wyeliminuje zarodniki pleśni. Podczas aplikacji tego preparatu należy zawsze zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli powierzchnia była mocno zajęta przez pleśń, to wówczas warto nałożyć kilka warstw preparatu.
Użyty środek musi dobrze wniknąć w podłoże, zatem trzeba odczekać kilkanaście godzin. Później można rozpocząć tynkowanie ściany, a nna koniec można ją z powodzeniem pomalować na wybrany kolor.