outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

ocieplenie domu koszt
Budownictwo

Jaki jest szacunkowy koszt ocieplenia domu?

Każdy inwestor, rozpoczynający budowę domu wie, że przyjdzie taki czas, że budynek trzeba będzie ocieplić. Koszty związane z tym przedsięwzięciem zajmują wysoką pozycję w kosztorysie budowlanym. W tym roku przepisy wymuszają zastosowanie materiałów spełniających restrykcyjne normy, dlatego ocieplenie domu koszt może okazać się bardzo drogą inwestycją.

Jakie mogą być koszty ocieplenia domu?

Tak na prawdę to, ile będzie kosztowało ocieplenie w dużej mierze zależy od tego, jakie materiały zostaną użyte. Inwestorzy najczęściej wybierają wełnę mineralną i styropian, które mają bardzo podobne parametry ilozalacyjne, ale wełna stosowana jest głównie do ocieplenia dachu. Dzieje się tak dlatego, że jest niepalna i zapewnia ochronę więźby przed ewentualnym ogniem. Wykazuje się także lepszą wentylacją i łatwiej, niż styropian, jest ją wcisnąć między krokwie. Natomiast w przypadku domów szkieletowych, wełna zapewnia lepsze parametry akustyczne, więc używa się ją również do izolacji ścian. Styropian wykorzystuje się na ścianach, głównie pod ziemią, ponieważ wolniej nasiąka a szybciej schnie i w posadzkach, gdzie jest twardszy i odporny na odkształcenia.

Ile to kosztuje?

Na przykładzie domu z poddaszem koszty ocieplenia będą się prezentować w następujący sposób:
– styropian: ściany + poddasze – 494,32m2 – 44790 zł,
– styropian: fundamenty – 83,97 m2 – 5560 zł,
– wełna mineralna: dach – 168,72 m2 – 5323 zł,
– styropian: podłogi – 98,15 m2 – 4769 zł.

Oczywiście podane ceny mogą ulec zmianie, zwłaszcza biorąc pod uwagę stały wzrost cen materiałów budowlanych.

Ocieplenie domu jest to inwestycja, którą warto ponieść, ponieważ na pewno się zwróci. Izolacja budynku na dłuższą metę jest opłacalna i obecnie chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jej zalet. Co prawda przepisy co jakiś czas ulegają zmianie i wymuszają na inwestorach stosowanie coraz droższych materiałów, to jednak koszty eksploatacji budynku nie będą tak wysokie jak w przypadku domu, który nie jest ocieplony.

Dofinansowanie na termomodernizację

Od jakiegoś czasu właściciele domów, w ramach programu „Czyste powietrze”, mogą starać się o dofinansowanie do ocieplenia. Niestety nie dotyczy to nowych budynków, a jedynie tych, które otrzymały pozwolenie na budowę przed 2004 rokiem. Właściciel może liczyć na dotację w wysokości nawet 37 tys. zł. Warunkiem jest wysokość dochodów, która nie może przekraczać 100 tys. zł rocznie. Dla najmniej zamożnych przewidzenia są zwiększone dotacje. W ich przypadku dochód miesięczny musi być niższy niż 1960 zł miesięcznie na osobę.