outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

badanie geologiczne gruntu
Budownictwo

Czy warto postawić na badania gruntu?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają badania gruntu. Okazuje się, że obecność doświadczonego geologa na placu budowy nierzadko pozwala uchronić inwestorów przed kosztownymi konsekwencjami. Z tego powodu zaleca się przeprowadzenie badań geologicznych gruntu, które dają odpowiedź, czy zaplanowane działanie inwestycyjne jest możliwe do przeprowadzenia w konkretnych warunkach. W Polsce istnieje wiele renomowanych firm, które specjalizują się w badaniach gruntu. Zdecydowanie warto skorzystać z ich usług.

Badanie geologiczne gruntu

Warto na początku zauważyć, że badania geologiczne prowadzone są nie tylko w laboratorium, ale także na miejscu budowy. Trzeba wiedzieć o tym, że przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w badaniach geologicznych gruntu pobierają próbę gruntu zgodnie z obecnie panującymi normami. Kolejno prowadzi się badania, które mają za zadanie określić parametry gruntu. Dzięki nim można zabezpieczyć się przed niechcianymi konsekwencjami. Czynniki, jak na przykład ziarnistość gruntu bądź porowatość, są niezbędne do późniejszej klasyfikacji, a także obliczeń. Mowa tutaj między innymi o osiadaniu oraz ścinaniu. Do tego trzeba doliczyć posadowienie. Jak się okazuje, geolog powinien wskazać również parametry wód gruntowych, co jest bardzo istotne w kwestii bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest odpowiednie odwodnienie wykopu, a ponadto podpiwniczenia.

badanie geologiczne gruntu

Zobacz także: https://outbud.pl/jaki-jest-koszt-fundamentow-oraz-jak-je-wybudowac/

Badania gruntu

W przypadku, gdy strefa saturacji w profilu jest zdiagnozowana wysoko, należy przebadać również agresywność wody, co jest bardzo istotne w obecnych czasach. Oczywiście mowa o jej pH. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy woda gruntowa nie niesie ryzyka wejścia w reakcję z betonem. Ponadto można wykluczyć to, czy istnieje prawdopodobieństwo erozji ścian zewnętrznych budowli. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, jaki może pojawić się w czasie badań geologicznych, jest wysadzinowość gruntów, o czym niestety nie każdy pamięta. Przez to określenie rozumiana jest zdolność gruntu do podnoszenia się wskutek zamarzania wody pojawiającej się w porach gruntu. Może to być bardzo problematyczne. Dlatego zalecane jest korzystanie z usług firm, które zajmuje się badaniem geologicznym gruntu.

Jak powinno przebiegać badanie geologiczne gruntu?

Każdy inwestor, który ma w planach zbudować swój budynek na pochyłym terenie, powinien zainteresować się usługami dotyczącymi badań geologicznych. Bardzo istotna jest stateczność skarpy, a ponadto jej ewentualne wzmocnienie. Z tego powodu wielu ludzi korzysta z usług renomowanych firm geologicznych. W Polsce istnieje takich bardzo dużo. Dostępne są badania geologiczne gruntu w przystępnych cenach. Warto też zauważyć, że geolog to osoba, która jest uprawniona do prowadzenia badań. Powinna być wykształcona w dziedzinie geotechniki bądź inżynierii środowiska. Istotne jest badanie geologiczne gruntu. Dzięki niemu można zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi z budowy budynku w nieodpowiednim miejscu. Dlatego w Polsce pojawia się coraz więcej firm, które oferują badania gruntu.