outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

Trwałość i estetyka ścian
Dom

Trwałość i estetyka ścian – jak wybrać odpowiednią farbę?

Ściany są jednym z najważniejszych elementów w każdym domu czy budynku. Odpowiadają nie tylko za estetykę, ale również za trwałość całej konstrukcji. Dlatego też, ważne jest, aby wybierając materiały na ściany, zwrócić uwagę na ich jakość, trwałość i wygląd.

Jednym z najpopularniejszych materiałów na ściany są farby i tapety. Oba te materiały mają swoje zalety i wady. Farby są łatwe w aplikacji i pozwalają na łatwe dostosowanie koloru do stylu wnętrza. Tapety natomiast, oferują bogactwo wzorów i faktur, które mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Wybór odpowiedniej farby

W przypadku farb, warto zwrócić uwagę na ich skład. Wybierajmy farby, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, takich jak toksyczne rozpuszczalniki. Ważne jest również, aby wybrać farby, które są trwałe i odporne na działanie wilgoci i promieniowania UV. Dzięki temu, farby takie będą służyły przez wiele lat, przy jednoczesnym zachowaniu świeżości koloru i wyglądu. Wybierając farby należy wziąć pod uwagę funkcję pomieszczenia, w których ściany mają być malowane. I tak:

Farby akrylowe zawierające żywice akrylowe stosować można prawie we wszystkich rodzajach pomieszczeń za wyjątkiem łazienek i pomieszczeń kuchennych. Charakteryzują się dobrą wydajnością i przyczepnością, są elastyczne i bezzapachowe. Łatwo się nakładają, a ponadto szybko schną oraz są przyjazne dla środowiska.

Farby lateksowe  zalecane do stosowania w łazienkach czy podatnych do zabrudzenia pomieszczeniach kuchennych lub przedpokojach, charakteryzują się paraprzepuszczalnością, elastycznością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Można je zmywać co nie jest bez znaczenia gdy w domu są małe dzieci.

Farby winylowe należące do farb emulsyjnych posiadają dobrą przyczepność, są łatwe w rozprowadzaniu, szybo schną i są trwałe. Nie są odporne na ścieranie i nie są paraprzepuszczalne. Nie są zalecane do stosowania w łazienkach, pralniach czy kuchniach gdzie występuje duża wilgotność.

Na rynku dostępne są również farby akrylowo-winylowe, które posiadają najlepsze cechy obydwu emulsji.

W celu uzyskania pożądanego efektu estetycznego wykorzystujemy farby  matowe lub z połyskiem. Farby matowe poza tym, że nadają wnętrzom przytulny charakter maskują również nierówności ścian i są łatwe w stosowaniu. Farby z połyskiem optycznie powiększają pomieszczenia dodając im elegancji i podkreślają kolor jednak nie kryją pęknięć i nierówności. Łatwiej jednak się je czyści. 

Stosowane też są farby dekoracyjne stanowiące coś pośredniego pomiędzy farbami zwykłymi a tynkami strukturalnymi. Wymagają umiejętności przy ich nakładaniu, ale umożliwiają stworzenie niepowtarzanego efektu w postaci bardzo oryginalnej faktury charakteryzującej się specjalnym efektem kolorystycznym. Ponadto wrażenie przestrzenności i wymiarowości uzyskuje się dodając drobne uziarnienie. Farby dekoracyjne pozwalają na tworzenie szerokiej gamy efektów wizualnych. Imitować mogą także materiały takie jak beton, kamień, drewno, rdzę, metale, aksamit czy zamsz. Stosowane w odpowiednich proporcjach do pozostałych ścian malowanych tradycyjnymi farbami czynią pomieszczenie  atrakcyjne i bez wątpienia wpływają pozytywnie na jego estetykę.

Farby do zadań specjalnych

Możemy również użyć farb do zadań specjalnych, które dają najczęściej ścianie nowe zastosowanie i są to:

Farby magnetyczne wzbogacone o cząsteczki żelaza gdzie po ich zastosowaniu na pomalowanym fragmencie ściany można przyczepiać magnesy. Farbę taką można pokryć zwykłą farbą lateksową lub akrylową uzyskując spójny efekt kolorystyczny pomieszczenia.

Farby tablicowe, gdzie po ich zastosowaniu uzyskuje się powierzchnię matową odporną na ścieranie, Można na niej rysować kredą. Farby te występują w różnej kolorystyce. Stosowane razem z farbami magnetycznymi pozwalają utworzyć wielofunkcyjną powierzchnię do rysowania lub mocowania na niej różnego rodzaju prac plastycznych, zdjęć czy umieszczania na niej karteczek z informacjami. Znajdują zastosowanie najczęściej w pomieszczeniach dziecięcych.

Farby fosforyzujące (fluorescencyjne) zawierające pigmenty absorbujące światło. Stosując je na pomalowane wcześniej powierzchnie uzyskać można efekt świecenia w pomieszczeniu, który może spełniać rolę dekoracji lub stanowić dodatkowe oznakowanie ciągów komunikacyjnych bądź wybranych elementów w pomieszczeniu. Wykorzystując je pomieszczenia zyskują dodatkowe efekty wizualizacyjne lub estetyczne.

Niebanalnym rozwiązaniem do zastosowania w specjalnych pomieszczeniach jest sięgnięcie po farby projekcyjne, które dają nam możliwość oglądania filmów bez korzystania z dodatkowego ekranu. Najczęściej występują w białym lub czarnym kolorze i są nakładane na gładkie i wcześniej pomalowane na biało ściany. Posiadają właściwości zbliżone do tych jakie są charakterystyczne dla ekranów projekcyjnych czyli pochłaniają światło, polepszają parametry obrazu, wiernie odwzorowują kolory oraz powiększają kontrast. Stosowane są najczęściej w salonach lub pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych.

Podsumowując, wybierając materiały na ściany, należy zwrócić uwagę na jakość, trwałość i estetykę. Od tego, jaka farbę wybierzemy, zależeć będzie estetyczny wygląd i funkcjonalność pomieszczeń.