outbud.pl

budownictwo, dom, wnętrze

zakup mieszkania pod wynajem
Nieruchomości

Zakup mieszkania pod wynajem – czy ma to sens?

Wiele osób, które myśli o pomnażaniu pieniędzy, zastanawia się, jaki rodzaj inwestycji będzie najlepszy. Coraz mniej z nich chce odkładać pieniądze w banku, gdyż przyrost gotówki jest niemal żaden. Lokaty są dziś całkowicie nieopłacalne, tak samo jak konta oszczędnościowe, dlatego też popularny staje się zakup mieszkania pod wynajem, jednak czy to się naprawdę opłaca?

Spory popyt na mieszkania do wynajęcia

Bardzo wiele osób mieszkania wynajmuje i nic nie zapowiada zmniejszenia się tego trendu, gdyż przeciętnego Polaka na mieszkanie zwyczajnie nie stać, a do tego mało kto chce brać kredyt, który często oznacza koniec spokojnego i komfortowego życia, wiążąc się ze sporym stresem i wieloma wyrzeczeniami.

Dla wielu osób wynajem mieszkania to też nie tylko konieczność, ale i najlepsze rozwiązanie, które daje tak pożądaną dziś mobilność. W czasach, kiedy ludzi migrują między miastami i często w ciągu życia co najmniej kilkukrotnie zmieniają miejsce zamieszkania, zakup mieszkania na wynajem jest pewną inwestycją.

Zarabianie na inwestycji

Zakup mieszkania pod wynajem wiąże się z koniecznością odczekania pewnej ilości czasu, zanim inwestycja ta się zwróci i zacznie przynosić już czysty zysk. Dlatego też jest to rozwiązanie dla osób, które bardziej myślą przyszłościowo i interesuje je większy zysk, który jednak można przełożyć w czasie.

Jak się jednak okazuje, często nie trzeba bardzo długo czekać, aż zakupione mieszkanie pozwoli zarabiać. Obecnie ceny mieszkań nie są bardzo wysokie, a w czasach kryzysu mocno one spadły. Jednocześnie ceny wynajmu nie zmniejszyły się w sposób znaczny.

Obecnie znaleźć można przyjemne mieszkania w niewygórowanej cenie, których zakup zwróci się w kilka lat, a po tym czasie osiąga się już tylko czysty zysk.

Nawet w przypadku zmiany planów należy pamiętać, że zakup mieszkania pod wynajem to dobry pomysł, gdyż mieszkania z drugiej ręki nie kosztują dziś mniej niż mieszkania nowe i nawet jeżeli gotówka będzie potrzebna o wiele szybciej, to kupno mieszkania i jego wynajmowanie przez 2-3 lata, a następnie sprzedaż w cenie takiej samej, a czasem nawet wyższej, niż ta, którą się za nie zapłaciło na początku, sprawia, że inwestycja taka i tak staje się bardzo atrakcyjna.

Lokalizacja mieszkania pod wynajem a opłacalność

To, czy będzie ona jednak sensowna, zależy też sporo od lokalizacji mieszkania. Najlepiej jest kupować lokale w dużych i średnich miastach, a także w małych miejscowościach zlokalizowanych blisko największych miast, do których przenosi się wiele osób, gdyż są one zazwyczaj tańsze, znajdując się często bliżej miejsca pracy – coraz więcej firm siedziby swoje posiada na peryferiach miast.

W przypadku małych miejscowości o niekorzystnej demografii, w których większość osób stanowią osoby starsze, a do tego miejsc pracy jest niewiele i nie ma w nich czynników przyciągających nowych mieszkańców, zakup mieszkania pod wynajem nie będzie owocował wzbogaceniem się.