Każdy, kto buduje dom, stoi przed wyborem jaki rodzaj dachu wybrać. Jest to jedna z ważniejszych decyzji i musi zostać podjęta już na etapie projektu. Konstrukcja dachu nie zawsze może być dowolna, ponieważ w niektórych przypadkach jest regulowana przez warunki zabudowy.
Miejscowy plan a kształt dachu
Bardzo często na danym terenie obowiązują przepisy narzucające to, jaki kształt dachu może mieć budynek. Z tego powodu, zanim inwestor wybierze projekt, powinien sprawdzić w gminie jakie są wymagania prawne. Przepisy najczęściej określają takie aspekty jak:
1. kształt i rodzaj dachu (płaski czy skośny), a także kąt nachylenia,
2. wysokość kalenicy,
3. położenie dachu względem granic działki,
4. dozwolone pokrycia dachowe i kolorystykę,
5. możliwość budowania lukarn,
6. możliwość wykonania poddasza użytkowego.
Konstrukcja dachu a klimat
Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale dach powinien być dostosowany do panujących warunków klimatycznych. W praktyce wygląda to tak, że budując dom na otwartej przestrzeni lub pod lasem, trzeba liczyć się z silniejszymi podmuchami wiatru. W tym przypadku warto rozważyć większy kąt nachylenia dachu, natomiast pokrycie dobrze jest wykonać z trwałej dachówki ceramicznej.
Rodzaje konstrukcji dachu
Najprostszy podział konstrukcji dachowych to podział na dachy skośne i płaskie. W obrębie dachów skośnych można wyróżnić dwuspadowe i czterospadowe.
1. Dach dwuspadowy to najprostsza i najtańsza w wykonaniu wersja konstrukcji. Jest złożona z dwóch połaci, połączonych ze sobą kalenicą. Zaletą takiego dachu jest możliwość wykonania użytkowego poddasza.
2. Dach czterospadowy w odróżnieniu od dwuspadowego jest znacznie droższy, ale jeśli tylko budżet na to pozwala nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać właśnie taką konstrukcję. Dom z takim dachem nie posiada ścian szczytowych, co wymusza wstawienie okien połaciowych.
3. Dach płaski uważany jest za mniej korzystny niż dach skośny, jednak z pewnością ma więcej zalet niż dach czterospadowy. Przede wszystkim jest nieskomplikowany i tani w budowie, a jego podstawa to strop górnej kondygnacji. W przypadku płaskiego dachu kluczowe jest odprowadzanie wody deszczowej i usuwanie zalegającego śniegu. W tym celu należy pamiętać o spadku połaci, który powinien wynosić 2 – 15 stopni. Coraz częściej spotyka się domu, które na dachu mają zaaranżowany ogródek.
Nie da się jednoznacznie ocenić jaka konstrukcja dachu będzie najlepsza, ponieważ składa się na to wiele różnych czynników. Jednak niezależnie od wyboru jedno jest pewne, na dachu nie ma co oszczędzać.